راهنما | قوانین سایت | تبلیغات | لینک ها | درباره ما | تماس با ما دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷    سلامت و مهر  
 
خانواده و ازدواج > روانشناسی مرد

غار تنهایی مردان و علت شکایت زنان در دنیای امروز

 مردان برای بازسازی ذخایر تستوسترون‌شان به غار تنهایی نیاز دارند زیرا تستوسترون مرد ۴۰ساله امروزی به اندازه مرد ۷۰ ساله ۳۰ سال قبل رسیده است، همچنین خواهیم فهمید چرا خانم‌ها که عصر از سر کار می‌آیند و در آشپزخانه مشغول می‌شوند،شاکی‌اند.

 

 
 
 
 
 
دکتر محمدرضا رجبی شکیب، پزشک و روانشناس در یادداشتی که برای درج در اختیار تسنیم قرار داده است، به موضوع «آخرین یافته‌های نوروبیوشیمی و نوروفیزیولوژی در رابطه با هورمون‌ها و تستوسترون که بر رابطه زنان و مردان تاثیر دارد» پرداخته است:

خواندن کتابی را شروع کردم که می‌گویند بهترین کتاب جان گری است. جان گری را لابد می‌شناسید؛ روان‌شناس مشهور و نویسنده «مردان مریخی و زنان ونوسی» که بعد از موفقیت آن کتاب، در 20 سال گذشته، سریال کتاب‌های مریخ و ونوس را منتشر کرده است؛ از «تغذیه مریخی‌ها و ونوسی‌ها» تا «مریخی‌ها و ونوسی‌ها در اتاق خواب». همه کتاب‌هایش به زبان فارسی ترجمه شده است و این آخری که ترجمه خوبی هم دارد، کار خانم شادی فرهمند است با عنوان «مریخ در آتش، ونوس در یخ». موضوعش هم، بیان تفاوت‌های هورمونی میان زنان و مردان.

در چند جای کتاب، جان گری با افتخار اعلام می‌کند که علم، یافته‌ها و تجربه‌های قدیمی او را ثابت کرده است. شاید همین لبخند شیطنت آمیز دکتر گری که از لابه لای سطور کتاب می‌شود دید، باعث شد فکر کنم او زیادی خودش را تحویل گرفته و تخیلات و فرضیه‌هایش را در دهان دانشمندان گذاشته است. کنجکاو شدم ببینم چقدر این حرف‌ها علمی است. اینکه مثلاً مردهای امروزی نسبت به پدران شان تستوسترون کمتری دارند و اینکه تستوسترون هورمون ضد استرس مردان است و در غار تنهایی مردان ساخته می‌شود و اینکه زن‌ها برای رفع استرس‌شان به اکسی توسین احتیاج دارند و این هورمون را با همدلی به دست می‌آورند و...

کمی جست‌وجو در اینترنت حسابی متاسفم کرد؛ مصداق آن شعر معروف: «تا بدانجا رسید دانش من/ که بدانم همی که نادانم»... در یکی دو دهه گذشته، فیزیولوژیست‌ها بدجوری دارند دانش روان شناسی را زیر و رو می‌کنند. روان شناسانی که تا قبل از این بر مبنای فرضیه سازی پیش می‌رفتند، حالا بیش از هر وقت دیگری در طول تاریخ، نیازمند نوروبیولوژیست‌ها شدند. هر چه می‌گذرد، بیشتر معلوم می‌شود که ویژگی‌های شخصیتی ما، خلق و خوی ما و حتی عاطفه و احساس ما تحت تاثیر مواد شیمیایی در سیستم اعصاب ماست.سلامت و مهر 

جان گری در این کتاب، با استناد به آخرین یافته‌های نوروبیوشیمی و نوروفیزیولوژی توضیح می‌دهد که ویژگی‌های زنانه و مردانه ما، چطور با هورمون‌ها در ارتباط اند و چطور با آگاهی از این واقعیت می‌توانیم اتفاقات اطرافمان و خودمان را تحلیل و مدیریت کنیم. مثلاً فکرش را می‌کنید که یک دلیل مهم افزایش طلاق در جوامع امروزی، افت سطح تستوسترون خون مردان باشد؟

دنیای مدرن، همه قوانین نانوشته ای که زنان و مردان در طول تاریخ به آن خو گرفته بودند و پایه‌های زندگی‌ را بر آن بنا کرده بودند، نقض کرده است. به همین دلیل، این همه گیج ایم. علت این همه آشفتگی در زندگی‌های مشترک، افزایش آمار طلاق و خیلی از نابسامانی‌های اجتماعی را نمی‌توانیم درک کنیم اگر ندانیم زنان و مردان چطور تعادل پایداری که نقش‌های سنتی برای آنان ایجاد کرده بود را در دنیای مدرن، از دست داده اند.سلامت و مهر

یک مثال ساده: شواهد علمی نشان داده در مردان، کورتیزول (هورمون استرس) و تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) دو کفه ترازو هستند و بالا رفتن یکی، یعنی پایین رفتن دیگری. یعنی استرس در مردان، ترشح تستوسترون را کم می‌کند؛ هورمونی که برای برقراری یک ارتباط زناشویی رضایت بخش، شرط لازم است. این سکه روی دیگری هم دارد: مردان هم برای بازسازی ذخایر تستوسترون‌شان که با استرس‌های روزانه فرسوده شده، به استراحت در همان غار تنهایی معروف‌شان نیازمندند.

اما در زنان داستان فرق می‌کند: ترشح اکسی توسین (هورمونی که به هورمون عشق معروف است و البته اسم غلط اندازی است، چون مستقیماً به عشق رمانتیک مربوط نیست و در واقع هورمون دوستی و رفاقت و همدلی است) مهم ترین مکانیسم دفاعی در مقابل استرس است. در زنان، افزایش کورتیزول، افزایش اکسی توسین را به دنبال دارد؛ یک جور مکانیسم دفاعی.

در زنان، درست برعکس مردان، استروژن (هورمون جنسی زنانه) عملکرد اکسی توسین را تقویت می‌کند؛ و درست به همین دلیل در زنان، به خصوص قبل از یائسگی، صحبت کردن آرامش بخش است نه سکوت. علم ثابت کرده یک زن، هنگام برقراری ارتباط با کسی که دوستش دارد، اکسی توسین بیشتری ترشح می‌کند و استرس‌هایش را با آن کاهش می‌دهد.

حالا با این توضیحات می‌فهمیم دلیل این چالش همیشگی را بین خانم‌هایی که عصر از سر کار می‌آیند و در آشپزخانه مشغول می‌شوند و  شاکی‌اند از همسرشان که روی کاناپه دراز کشیده و با کنترل تلویزیون ور می‌رود. زن حق دارد چون نیاز به اکسی توسین دارد و مرد هم حق دارد چون لازم دارد تستوسترون اش را بازسازی کند.

در دنیای سنتی، بی اینکه واحدهای هورمون‌شناسی را پاس کرده باشیم، مردان و زنان به تجربه دریافته بودند که از کدام مسیر به آرامش بیشتری می‌رسند. زنان در کنار هم و درحالی‌که به طور دسته جمعی در حال افزایش اکسی توسین‌شان بودند، در خانه یا مزرعه صبح تا شب کار می‌کردند و هرگز خسته نمی‌شدند (علم ثابت کرده عضلات زنان 75 درصد بیشتر از مردان در برابر خستگی مقاوم است!) چون اکسی توسین‌شان را از ارتباط با هم تامین می‌کردند.

مردان هم از عصر تا شب برای اینکه خستگی و استرس کار روزانه را از تَن بیرون کنند، فرصت داشتند. به یاد بیاورید آن تصویر کلیشه ای یک جامعه روستایی را که در آن، مردان گوشه ای نشسته اند و چپق چاق می‌کنند درحالی‌که زنان دور هم مشغول به کار و گفت‌وگو هستند.

سبک زندگی در دنیای مدرن، تعادلی را که سالیان سال، مطابق با نیازهای هورمونی ما ایجاد شده بود، به هم زده است. حالا اغلب مردان نمی‌توانند در آرامش، توانایی خود را بازیابی کنند و شاید برای همین، سطح تستوسترون یک مرد 40 ساله امروزی به اندازه یک مرد 70 ساله 30 سال قبل است؛ و بیشتر زنان هم نمی‌توانند از پس مدیریت استرس‌هایی که هرگز در طول تاریخ با آن روبه رو نبودند، بربیایند.

زن و مرد دنیای مدرن، کارشان خیلی سخت‌تر شده است. آنها برای اینکه گلیم‌شان را از آب بکشند، باید این تفاوت‌ها را بشناسند. زن باید بداند همه اکسی توسینی که به آن نیازمند است را نباید از شوهرش توقع داشته باشد و باید به او فرصت تنهایی بدهد. مرد دنیای مدرن هم باید یاد بگیرد نیاز همسرش را به رسمیت بشناسد و رابطه را جوری مدیریت کند که مورد تحسین او قرار بگیرد و از این راه استرس‌اش را کم کند و تستوسترون‌اش را بالاتر ببرد.

خواندن «مریخ در آتش؛ ونوس در یخ» هم مرا شگفت زده کرد؛ هم غمگین. خیلی چیزها هستند در رابطه زنان و مردان که ما نمی‌دانیم؛ درحالی‌که دانستن‌شان از نان شب برای ما واجب تر است. کاش در کتب‌های درسی ما، به جای این همه مزخرفات، کمی هم در این باره‌ها بنویسند.

میگنا

 ۱۳۹۴/۰۵/۱۷ 
کلمات کلیدی : salamatomehr- سلامت و مهر - مشاوره خانواده و روانشناسی بالینی - خانواده و ازدواج - روانشناسی مرد - غار تنهایی مردان و درمان علت شکایت زنان
تعداد بازدید : 61981 بار
تعداد دانلود فایل : 0 بار
فقط کاربران عضو میتوانند نظر یا سوالی در مورد این مطلب ارسال نمایند.
این مطلب را به اشتراک بگذارید :
               


در حال بروز رسانی سایت هستیم لطفا نظرات خودتان را در خصوص بهتر شدن سایت به آدرس info@salamatomehr.com ارسال نمائید.

پرداخت آنلاینجهت پرداخت آنلاین پس از عضویت در سایت سلامت و مهر وارد پنل کاربری خود شوید
درگاه پرداخت موبایلی USSD به منظور خرید آسان و امن و قابل دسترس در همه جا راه اندازی گردید .
لطفا عدد #4790 *97*788* را شماره گیری نمائید [جهت خریدهای بیش از 5000 تومان] با تشکر

تبلیغات
همایش بین المللی مطالعات جهانی علوم انسانی با رویکرد فرهنگی-اجتماعی

پنجمین کنفرانس بین المللی روانشناسی ، علوم تربیتی و سبک زندگی

 سومین کنفرانس بین المللی علوم انسانی و مطالعات تربیتی

دومین کنفرانس بین المللی مدیریت،روانشناسی و علوم اجتماعی


نظرسنجی

بیشتر علاقمند به کدام مطالب در زمینه ی روانشناسی هستید؟

ازدواج و خانواده
کتاب
نرم افزار تخصصی
پاورپوینت تخصصی
فیلم آموزشی و تخصصی
مقالات علمی بر اساس موضوع
عکس های تخصصی
کودک و نوجوان
سالمندی
جملات جالب و داستانهای آموزنده
همسر یابی با کمک مراکز مشاوره رسمی و متخصصین
استعداد یابی و خرید ایده های علمی و کاربردی شما
پاورپوینت(عمومی) جالب و خواندنی 
 
آخرین ارسال ها :

دانلود کلیپ های تاثیر گذار و جالب روانشناسیمقاله در قالب پوستر ( اعتماد به نفس ) دلایل ضعف و راهکارهای تقویت آنمقاله ( مهارت نه گفتن ) جراتمندی دلایل شکل گیری طلاق عاطفی + راهکارهای درمانیبازی درمانی با رویکرد شناختی رفتاری(Cognitive-Behavioral Play Therapy ( CBPTنگاهی به اختلال نافرمانی مقابله اي، اختلال سلوك و ویژگیهاي جامعه ستیزيچند تمرین تمرکزی مفید برای کودکان ADHD-ADD بیش فعال با نقص توجه افزایش شکاف بین نسلی و کاهش میزان صحبت خانواده ها ( افزایش فرد گرایی خانواده )اما و اگرهای کودک همسری در این روزهاجنسیت جنین فقط با کروموزوم‌ تعیین نمی‌شود ( کشف جدید دانشمندان SOX9 در خصوص جنسیت)
همایش ها و کنفرانس ها :

ادامه...

آمار سایت :
کاربران آنلاین : 14 نفر
بازدید امروز : 245 بار
کاربران امروز : 102 نفر
بازدید دیروز : 3238 بار
کاربران دیروز : 512 نفر
بازدید کل : 3118661 بار

ارسال رزومه روانشناسان جهت همکاری :رزومه خود را در قالب PDF یا WORD ارسال کنید.
 
   

                 مهمترین اخبار امروز

 تمامی حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سلامت و مهر محفوظ است. 1393©

 

Copyright © 2014 | www.salamatomehr.com | all rights reserved 

 
پویش Designed and Powered By : PooyeshIT